Здравје и Храна МАГАЗИН

Д-р Несторовиќ: Какви фармацевтски лекови, ова 100 пати подобро ја отстранува болката отколку таблетите

На својот блог, контроверзниот српски доктор Бранимир Несторовиќ се обиде да објасни зошто повеќе нема лекови од билки.

Цитирајќи студија од 2016 година, спроведена на 40 возрасни лица со остеоартритис на коленото (воспаление на зглобот на коленото), Несторовиќ објави дека облоги од масло од семе од црн ким имаат подобар ефект врз болката и воспалението отколку фармацевтските лекови, кои главно се користат.

Тој потсети дека фармацевтските лекови имаат бројни несакани ефекти – од намалување на антиоксидантната активност, намалување на тестостеронот, мешање во производството на сексуални хормони сулфати, зголемување на ризикот од мозочен удар и астма, до токсичност на црниот дроб и нарушувања на синтезата на невротрансмитерите, што може да доведе до афективна равнодушност.

– Маслото од црн ким се нанесуваше во количина од еден милилитар три пати на ден на коленото, осум недели. Триењето траеше пет минути – изјави Несторовиќ, истакнувајќи дека, како што е наведено во резултатите од студијата, примената на ова масло даде подобри резултати во санирање на ревматската болка, со минимални несакани ефекти.

Поврзани вести

Ако имате болки во мускулите на нозетее еве што е проблемот

user2

Лизо покажа што носи во минијатурната чанта

Топ 5: Најмудри жени според хороскопот

user2

Mенструална црвена: Новата боја на „Pantone“ го сруши табуто

Влатко Зорба

Се сакаат само себе: Трите најарогантни знаци во Зодијакот

Влатко Зорба

ДРАМА НА СНИМАЊЕТО НА ФИЛМОТ ЈУЖЕН ВЕТЕР 2: Биковиќ паднал од мотор

Stefanija Kuzmanovska