Здравје и Храна МАГАЗИН

Дали знаете кои јаглехидрати се прости, а кои сложени?

Кога станува збор за исхраната, важно е да ја сфатите нејзината суштина, посебно кога станува збор за јаглехидратите. Постојат едноставни и сложени јаглехидрати, а разликата меѓу нив е клучна за разбирање на прехранбените навики.

Едноставни јаглехидрати

Едноставни јаглехидрати се брз извор на енергија. Тие се состојат од пократки молекуларни синџири и полесно се варат во споредба со сложените јаглехидрати. Нивното јадењето резултира со ненадејни скокови на нивото на шеќер во крвта, што е корисно кога некое лице итно има пореба од енергија.

Едноставни јаглехидрати често се наоѓаат во преработена храна и додаден шеќер. Голем број научни студии покажаа дека конзумирањето на овие јадења, како и засладените пијалоци, можат да придонесат за развој на разни здравствени проблеми.

Бидејќи овие соединенија брзо се апсорбираат, секој вишок шеќер се претвора во маснотии и се чува за подоцнежна употреба. Ако овие складирани масти не се користат, тие се акумулираат и придонесуваат за зголемување на телесната тежина. Ова може да доведе до голем број на здравствени проблеми, вклучувајќи остеоартритис и мозочен удар.

Сепак, постојат поздрави извори на едноставни јаглени хидрати што можете да ги јадете.Тоа се одредени видови на овошје и зеленчук, како и некои житни култури.

Сложени јаглехидрати

Во споредба со едноставните јаглени хидрати, сложените јаглени хидрати имаат подолги ланци на молекули. Ова значи дека им треба подолго време да се сварат и му помагаат на лицето да се чувствува посит подолго време. Поради оваа причина, тие се идеална храна за оние луѓе кои се грижат за нивната тежина и кои се обидуваат да го намалат внесот на јаглени хидрати.
Како и едноставни јаглени хидрати, постојат и здрави и нездрави извори на сложени јаглехидрати. При изборот на јадење, придржувајте се до нерафинирана храна, а тоа е:

– интегрални житарки (на пр. кафеав ориз, овес)
– скробен зеленчук (компир, пченка)
– мешунки (леќа, леблебија, грав);
– храна слична на житни култури (киноа)
– зеленчук без скроб (тиквички, шпаргла)

Поврзани вести

Се породи сопругата на Тарантино

Елена Даскалова

Зошто романтичните филмови не се здрави за вашата врска

Род Стујард и неговиот син истепале обезбедување на приватна забава

Како на природен начин да внесувате повеќе колаген?

Елена Даскалова

Домашен сос од јаболка за сите десерти

user2

Актерката од „La Casa de Papel“ откри дека има коронавирус