МАГАЗИН

Десетици милиони го гледаа Андреа Бочели од Милано

Италијанскиот тенор Андреа Бочели одржа соло-велигденски концерт во празната катедрала во Милано, што се пренесуваше во живо на милиони луѓе низ целиот свет, изолирани во нивните домови, поради пандемијата од коронавирус.

Спектаклот „Музика на надежта“, емитувана на ЈуТјуб од катедралата Дуомо во Милано, досега е видена повеќе од 20 милиони пати.

Бочели отпеа четири песни во прекрасната готска зграда и заврши со изведба на „Amazing Grace“ застанат на скалите на храмот. За време на неговиот последен настап, беше прикажан колаж на снимки на кои се прикажани празните улици на Париз, Лондон и Њујорк.

„На денот, кога ја прославиме вербата во животот, кој триумфира, јас ја имам честа и среќата да одговорам на„ Да “на поканата на Градот Милано“, рече ѕвездата во пораката што ја пренесе пред концертот.

„Благодарение на музиката, стримувана во живо, што собира заедно милиони стиснати раце низ целиот свет, ние ќе го прегрнеме пулсирачкото срце на нашата повредена Земја“, рече Боцели.

Регионот Ломбардија, чиј главен град е Милано, е најтешко погодена од кризата со коронавирусот во Италија, со повеќе од 9.000 смртни случаи.

Поврзани вести

Актерката Ванеса Хаџинс покажа како изгледа нејзината природна коса

Трамп ја критикуваше Меган: Слабак е и полудува на критиките

Жестока критики кон Ријана: Ги навредила муслиманите

Никола Поповски

Режисерот на Паразит ја насмеа екипата со она што го направи со четирите Оскари

Кристина Денесовска

Наместо Тик Ток, Канје Вест сака да направи „Jesus Tok“

Никола Поповски

Глорија Гејнор против короната: Покажа како таа мие раце на своја песна (ВИДЕО)