МАГАЗИН Патувања

Дестинации создадени за есенски туризам

Летото помина, но тоа не значи дека не можете одвреме-навреме да си дозволите есенски одмор во некоја од убавите европски и светски дестинации.

Предноста на патувањата во есен е што во најголем дел, ќе избегнете големи туристички толпи.

Еве за кои дестинации се работи:

Италија

Рим е познат по есенските туристички тури, но добро ќе си поминете и во другите некомерцијални места. Изберете прошетки низ руралните италијански средини, а дури може и да се вклучите во дегустација на локални вина.

Турција

Во Истанбул во есен се случуваат голем број културни настани, уметнички изложби и манифестации во склоп на Исанбулското биенале.

Франција

Париз има посебен шарм во есен. Не заборавајте ниту на културните настани. По повод 500 години ренесанса, оваа година во Лувр се изложени голем број дела на Леонардо Да Винчи.

Амстердам

За волја на вистината, овој град е прекрасен во секое годишно време, но во есен добива нова колоритна и романтична димензија.

Поврзани вести

Јапонија: Милијардер подели 9 милиони долари преку Твитер

Никола Поповски

Научниците открија зошто имаме кошмари

Пролетта враќа трендови од деведесетите

Алиша Кис докажа дека може и без шминка

Елена Даскалова

Најлошите особини на секој хороскопски знак

user2

Како да земате повеќе витамин Ц со помош на храната?

Елена Даскалова