Забава МАГАЗИН

Есента има позитивно влијание на човечкиот мозок

Познато е дека човечкото тело ги регистрира сите промени на сезоните и секој човек различно реагира на нив. Сепак, неспорно е дека мозокот работи поефикасно во одреден период од годината. Резултатите од студијата во Соединетите држави посочуваат дека сега е моментот кога нашиот ум работи најдобро. Учесниците во студијата биле возрасни над 60 години кои се предиспонирани за деменција и когнитивно оштетување.

Според експертите, нашите мозоци ни се многу покорисни за време на последните врели денови на летото и раната есен. Причината за ова е во промената на хормоналната рамнотежа што е под влијание на климатските услови. Односно во овој период од годината нивото на витамин Д е повисоко, што доведува до подобрена активност на мозокот.

 

Значи, сега е време да се посветите на вашите работни обврски и да си поставите нови цели. Ова е вашата шанса да започнете да го ослободете целиот ваш потенцијал.

Поврзани вести

Портретот на кралицата со тројцата наследници на тронот ја обележува новата декада

Близеријан се обложи со „тон“ пари против Мекгрегор…и изгуби (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Бијонсе ги воодушеви обожавателите со златниот фустан

user2

Згодната Никол Шерцингер повторно вљубена

Елена Даскалова

Сопругот на Меган Фокс не се откажува: Никогаш не вели никогаш

Stefanija Kuzmanovska

Дневен хороскоп за 20 август: Никој не го разбира Овенот

Stefanija Kuzmanovska