Забава МАГАЗИН

Фасцинантни факти: Знаете ли дека дрвјата комуницираат меѓу себе?

Светот околу нас е преполн со интересни појави, без разлика дали се работи за работата на човековото дело, како функционира природата, историски факти, климатски промени…

За вас издвоивме неколку фасцинирачки факти, кои можеби досега не сте ги знаеле:

1. Една лажичка мед е еквивалентна на работниот век на 12 пчели.

2. Луѓето се спуштија на месечината пред да ги измислат тркалцата за куфери.

3. Човекот кој ги измисли поп-ап прозорците на светот му се извинил за тоа токму преку поп-ап.

4. Дрвјата си испраќаат „тајни предупредувачки сигнали“ за да се предупредат ако доаѓаат инсекти.

5. Зајаците можат да ги намирисаат своите мртви роднини во изметот на предаторот кој ги изел.

6. Пред 400 милиони години на Земјата растеле печурки високи осум метри.

7. Шансите да починете на својот роденден изнесуваат 14%.

8. Октоподите имаат шест раце и две нозе, а не осум нозе.

9. Пронајдени се докази во уништената Помпеја дека постоеле ресторани со храна за носење.

10. Фламингата можат да пијат скоро зовирена вода без никакви последици.

11. Во Мичиген има град по име Хел (Пекол).

12. Кога бил дете, Хитлер сакал да стане свештеник.

13. Еден космонаутски костум чини 12 милиони долари.

14. Секој ден, стари банкноти во вредност од 6 милиони долари се рециклираат или се преработуваат во ѓубриво.

15. Во раните години од 19. век кечапот се користел како лек за дигестивни проблеми.

Поврзани вести

Блек Чајна повторно бремена

Кристина Денесовска

Кристина Агилера повторно сними песна за „Мулан“

Направете добро за себе, излезете на антистрес прошетка

user2

Имате кафеави очи? Не ја правете оваа грешка во шминкањето

user2

Една од најубавите манекенки осудена на 9 месеци, проневерила милиони долари

Чиа пудинг кој го прочистува дебелото црево

Елена Даскалова