Забава МАГАЗИН

Канје Вест објави преку 40 православни икони, го прашуваат дали и тој станал православен како Ким

Американскиот рапер Канје Вест неодамна се сврте кон религијата, и повеќепати зборуваше за тоа како „го прифатил Исус за свој спасител“ и како „Христос го спасил“.

Канје сега објави десетици православни икони на својот Твитер за помалку од еден час и нема сомнение дека е фасциниран од нив.

Колку што е познато, тој е верник во Евангелистичката црква, додека неговата сопруга Ким Кардашијан е од православна вероисповед, а нивните четири деца се крстени според православните обичаи.

Судејќи според неговите објави, најмногу му се допаднале приказите на Исус Христос, Богородица, Архангел Михаил и Свети Ѓорѓи, кои неговите православни следбеници ги дочекале со ентузијазам, додека некои се прашувале дали и Канје станал православен.

Поврзани вести

Актерот Милан Калиниќ покажа колку му е тешка изолацијата (ВИДЕО)

Поради коронавирусот откажано снимањето на холивудската серија во Хрватска

Медиуми: Дали силувачот на Даниела Штајнфелд ќе стане српскиот Вајнштајн?

Никола Поповски

Ники Туторијалс ќе ја води Евровизија

Елена Даскалова

Џенифер Лопез: Селена беше мојата инспирација

Елена Даскалова

Ким Кардашијан повторно нападната на Твитер: Како се осмелуваш да го искористуваш Ковид-19 за стекнување пари?