Здравје и Храна МАГАЗИН

Кои физички симптоми ги предизвикуваат стресот и емоциите?

Емоциите, какви и да се, предизвикуваат и физичка реакција на организмот, која личноста може и да не ја забележи дека се случила.

Секојдневно ни се случуваат и по 100 емоции, кои може и да не ги ни забележиме. Тие ни се потребни за да можеме соодветно да изреагираме на одредена животна појава.

Луѓето ги изразуваат емоциите преку лицето, гестовите, тонот на говорот и слично. Но, има и физички манифестации кои не се веднаш забележливи за човековото око.

Ова се некои од нив:

– Промена на ритамот на работа на срцето кога сме вљубени или среќни

– Губењето на волјата за живеење влијае врз работата на штитната жлезда

– Тврдоглавоста предизвикува проблеми со ‘рбетот

– Ужаснувањето влијае врз нагонот за мокрење

– Анксиозноста предизвикува дигестивни проблеми

– Стравот може да ја наруши работата на бубрезите

– Раздразливоста влијае врз слезината

– Бесот, лутината и непријателското расположение се поврзани со жолчната ќеса

– Лутината влијае врз црниот дроб

– Тагата и храброста го нарушуваат правилниот ритам на дишење

Силните емоции, без разлика дали се позитивни или негативни, го исцрпуваат организмот, со самото тоа што постојано ви се во мислите. Но, важи и обратното, дека ако е нарушена работата на некој орган, тоа предизвикува и соодветна емотивна реакција.

Тајната за заштита од ваквото влијание е самоконтролата. Какви и да ви се емоциите, еуфоријата и „полнежот“, морате да внимавате да не ве обземат целосно, бидејќи кога духот станова премногу натоварен со чувства, тие почнуваат да го полнат и телото.

Поврзани вести

Неодолива новогодишна честитка од Меган и Хари (ВИДЕО)

Елена Даскалова

Цвеќето никогаш нема да ви овене ако го третирате со овој домашен препрат

user2

Рене Зелвегер доби Оскар за Најдобра женска улога

Елена Даскалова

Мадона ја продолжува турнејата и по препораките на докторите за мирување

Дали и вие ја правите оваа грешка при чување на кечапот?

Доколку сте на диета, внимавајте на вечерата