МАГАЗИН

Ловокрадци убиле ретки бели жирафи во Кенија

Во Кенија ловокрадци убиле два примерока од белите жирафи, кои биле вкупно три. Женката жирафа и нејзиното бебе биле во фаза на распаѓање, а жив е единствено уште мажјакот.

Нивната бела боја се должи на состојбата позната како леуцизам којашто ја инхибира пигментацијата во некои клетки на кожата.

Оваа состојба е различна од албинизмот кој спречува произведување на меланин во клетките. Во соопштението стои дека животните се убиени од страна на вооружени криволовци.

Белата жирафа го привлече вниманието на јавноста во 2017 година кога за прв пат беше откриена во кенискиот резерват и кога роди две младенчиња. Сè уште не се идентификувани криволовците и нивниот мотив е непознат.

Поврзани вести

Сите ги сакаме: Миризливите свеќи може сериозно да му наштетат на организмот

user2

Милан Поповиќ: Северина го злоупотребува детето за промоција на својата турнеја

user2

Принцот Вилијам загрижен за својата сопруга Кејт

Елена Даскалова

Намирници кои помагаат во чистење на дебелото црево

Елена Даскалова

Меган Маркл вели дека била „незаштитена“ од кралското семејство

„Џокер“ – најпрофитабилен филм базиран на стрип

Елена Даскалова