Забава МАГАЗИН

Марјан Гавриловски, режисер: Кога безрезервно веруваш во нешто, ќе го исполниш тоа

Филмот „Јавачи на коњи“ е реализиран во 2017 година, според сценарио на Никола Кузелов, во режија на Марјан Гавриловски.

Во интервју за Локално.мк, токму Гавриловски ни открива важни детали од работата околу снимањето на самиот филм, како и тоа колку последните неколку години направија значајна разлика кога е во прашање квалитетот на македонската кинематографија. „Јавачи на коњи“ доби многу значајни филмски награди, но Гавриловски вели дека не може да издвои една, бидејќи секоја од нив значи дека некој го вреднува вложениот труд.

Гавриловски во интервјуто открива и со какви потешкотии се соочуваат и продукциите и самите актери, кога е во прашање финансирањето и поддршката за снимање на нови филмови, кои во последните години ја афирмираат Македонија на светско ниво.

Исто така, дознавме и малку повеќе околу новиот филмски проект, кој ќе го работи со проверената екипа, а кој носи наслов „Те dua, жими мене“.

Интервјуто можете да го прочитате ТУКА.

Поврзани вести

Пилешки шницли во бел сос

Алфа жена која ги фрла сите хороскопски знаци на колена

Влатко Зорба

Меган Маркл го тужи таблоидот „Мејл он Сандеј“ за објавување приватно писмо

Влатко Зорба

Бар Рафаели „полесна“ за 600.000 евра поради затајување данок

Влатко Зорба

Која е вашата најголема опсесија според хороскопскиот знак?

user2

Неделен хороскоп: Биковите хронично уморни, Девиците романтични

Елена Даскалова