Забава МАГАЗИН

Масоните во британското кралско семејство

Низ целиот свет масоните се една од најголемите мистерии на новото доба. За многу од светските моќници отсекогаш се зборувало дека припаѓаат на различни масонски ложи, а една од омилените теории на луѓето кои сакаат завери е таа и дека британската кралица е шеф на масоните во Англија.

Сепак, тоа не е точно. Големиот мајстор на масонската ложа во Велика Британија е роднина на кралицата, принцот Едвард, војводата од Кент. Принцот Едвард и кралицата Елизабета се братучеди по татковците. Таткото на кралицата, кралот Џорџ и таткото на принцот Едвард, принцот Џорџ биле браќа, и двајцата биле деца на кралот Џорџи Петти и кралицата Мери.

Историјата ги пишува со исто име, Џорџ, бидејќи таткото на кралицата, принцот Алберт, го зел името Џорџ кога бил крунисан за крал.

Војводата од Кент е роднина на кралското семејство и преку својата мајка, принцезата Марина од Грција и Данска, која била роднина со принцот Филип, роден како принц на Грција и Данска.

Едвард е масон веќе 55 години, а само во 2017 година обработил 20 ангажмани поврзани со слободното ѕидарство. На масонската ложа се придружил по повик на грофот од Скарборг кој тогаш бил големиот мајстор.

И сопругот на кралицата Елизабета, принцот Филип, се наоѓа во екипата. Тој е член на ложата веќе 67 години.

Пет британски крала во минатото биле членови на масонските ложи. Најпознат од нив, се разбира, е таткото на кралицата Елизабета.

Поврзани вести

Донатела Версаче донираше 200.000 евра за борба против коронавирусот

Уапсена иранската Анџелина Џоли

user2

Изгубете 3 килограми за 3 дена со оваа диета

user2

Необичните навики на нашите миленици

Кристина Денесовска

6 хороскопски знаци кои губат контрола кога јадат

Елена Даскалова

Меган и Хари воодушевија со божикна честитка

Кристина Денесовска