Здравје и Храна МАГАЗИН

Науката тврди: Потиснатите тага и лутина може да ве разболат

Многумина од нас мислат дека ако премолчат нешто или го игнорираат неговото постоење, ќе се поштедат себе од конфликти и нарушување на односите со луѓето.

Според психолозите и лекарите, потиснувањето на лутината, тагата и стресот, влијае врз работата на срцето и може да предизвика сериозни кардиоваскуларни компликации, но и да го зголеми ризикот за мозочен удар.

Со тоа што не се ослободуваме од лутината, тагата и фрустрацијата, телото го изложуваме на голем стрес, кој води до високо ниво на кортизол, но и заслабнување на имунитетот. Со тек на време, овие нарушувања може да доведат до дијабетес, проблеми со меморијата, агресивност и депресија.

Кога се обидувате да ги игнорирате овие појави, вие не правите ништо добро, само оставате истите да се манифестираат во форма на болест или нарушување подоцна.

Поврзани вести

Мрачната страна на порно-индустријата: И по 20 години, смртта на „жената со најголемите гради на светот“ останува мистерија

На овие хороскопски знаци им е најтешко да кажат „те сакам“

Елена Даскалова

Џонатан Ван Нес со историска насловна страница на магазинот Космополитен (ФОТО)

Елена Даскалова

Беше ѕвезда во познатата серија, а денеска е непрепознатлива

Елена Даскалова

Анџелина Џоли е во среќна врска со колешка

Бритни Спирс ќе ја има првата самостојна изложба