Здравје и Храна МАГАЗИН

Никогаш не јадете спанаќ кога не му е сезона

Спанаќот, колку и да е здрав и препорачлив, јадете го само во пролет и лето, бидејќи во остатокот од годината е преполн со хемикалии.

Ова правило се однесува и на другите овошја и зеленчуци, бидејќи одгледувањето во стакленици или фолии значи и дека се осиромашени за одреден дел од нутритивните состојки, но и дека се користени хемикалии за да се постигнат бојата, изгледот и вкусот.

Поради тоа, конкретно спанаќот не би требало да го јадете во есен и зима. Во пролет и лето можете да ги искористите сите негови активни состојки, како витамините А, Б и Ц, како и железото, магнезиумот, фосфорот и други.

Спанаќот е нискокалорична намирница и може да се јаде во неограничени количини. Единствено поради оксалните киселини не смеат да го јадат луѓето со бубрежни заболувања.

Најдобро се комбинира со млечни производи, а не треба да го комбинирате со јајца.

Поврзани вести

Кои намирници смеете да ги јадете на празен стомак?

user2

Најздравите навики за пред 10 часот наутро

user2

Торта со јаболка и чоколадо

Најмеките и највкусни посни кифли (РЕЦЕПТ)

Елена Даскалова

Позната манекенка доживеа хорор во болница – за време на операција на мозокот се разбудила од анестезија

Stefanija Kuzmanovska

Пет мачки кои се најголеми интернет-ѕвезди

user2