Забава МАГАЗИН

Од каде ни надоаѓаат мрачните мисли?

Чувството на непријатност, загриженост и тензија, а чие потекло не го знаете, е причина да се чувствувате ужасно и депресивно. Секој од нас го искусил тоа барем еднаш во животот.

Психолозите Сандра Лиера и Мишел Њуман, за магазинот „Psychology Today“ откриваат од каде доаѓаат овие мисли и што е главниот предизвикувач за нив. Со ова прашање се „мачат“ многу стручњаци, а она што е зачудувачки во целиот концепт е дека, колку и да звучи иронично, но луѓето најчесто имаат позитивни убедувања кога се работи за загриженоста.

Загриженоста, тензијата и стравот всушност полесно ќе ве доведат до решение на проблемите и ќе ве направат попродуктивни, отколку кога сте рамнодушни и лежерни. Во моментот кога ќе ве обземат мрачните мисли, најдобро е стратешки да го насочите вниманието кон некој проблем кој треба да го решите.

Честа причина за ваквите мисли е и тоа што некои од нас не можат да престанат да се грижат за себе и за својата емоционална ранливост. Личноста, со помош на грижата, анксиозноста и темните сценарија се „тренира“ себе да може да издржи и многу повеќе од тоа. Но, ако предолго дозволите ваквите мисли да бидат ваше секојдневие, може да се случи константно да се чувствувате лошо и обесхрабрено.

Но, сетете се дека најчесто овие мрачни нешта не се исполнуваат и реалноста всушност е помалку темна од вашите мисли, па веднаш ќе ви биде подобро.

Поврзани вести

Започнува истрага за силувањето на актерката Штајнфелд: Кое е лицето од српската филмска индустрија кое изврши обљуба?

Никола Поповски

Дали членови на кралското семејство ковале завера против Меган Маркл?

Сестрата на Мараја Кери ја тужи нивната мајка за сексуална злоупотреба

Влатко Зорба

Изберете парфем кој ќе привлекува и заведува

Влатко Зорба

Ријана нема да пее на „Супербоул“ во знак на протест

user2

Џејмс Мекавој : Уште една тајна венчавка

user2