Здравје и Храна МАГАЗИН

Осумчасовна диета која не ви налага што точно да јадете

 Осумчасовната диета е режим за слабеење осмислен од Дејвид Зинченко, автор на популарната книга „Јадете го ова не тоа“ (Eat This Not That).

Клучот за осумчасовна диета е во тоа – да се јаде само во определени осум часа денот, а останатите 16 часа – се пости. Нема строги правила точно која храна треба да се консумира, туку кога тоа се консумира. Само треба да си ја одредите таа рамка од осум часа и да се придржувате до неа.

Сепак, тоа не значи дека може да живеете само на чипс и хамбургери. Најдобри резултати се постигнуваат ако внесувате здрава храна во дневните оброци.  

Поврзани вести

Необичните навики на нашите миленици

Кристина Денесовска

Рецепт за необични палачинки со ѓумбир

Елена Даскалова

Направете сами домашен пилинг од лаванда и морска сол

user2

Принцот Филип пуштен од болница

Кристина Денесовска

Дуа Липа ќе го објави албумот порано

Кортни Кокс гледа „Пријатели“ во самоизолација