МАГАЗИН Патувања

Ова се 11-те најсилни пасоши во светот: Кои се најслабите?

Според податоците на International Air Transport Authority и Global Passport Ranking, македонскиот пасош се наоѓа на 83. место на листата на пасоши, рангирана според моќноста, односно пристапност кон други држави.

Рангирани се вкупно 199 пасоши.

На самиот врв се наоѓаат:

1. Јапонија
2. Сингапур
3. Јужна Кореја
4. Германија
5. Финска
6. Данска
7. Италија
8. Луксембург
9. Франција
10. Шведска
11. Шпанија

Веднаш по нив се Литванија и Словачка, а потоа Велика Британија и САД. Јапонците без виза може да патуваат во 190 држави, исто како и Сингапурците.

Од другата страна, на самото дно на листата, се:

1. Авганистан
2. Ирак
3. Сирија
4. Пакистан
5. Сомалија
6. Јемен
7. Либија
8. Палестина
9. Судан
10. Непал
11. Лебанон
12. Северна Кореја

Жителите на Северна Кореја без виза може да патуваат во само 39 држави, Ирак во 27, а Авганистан во само 25.

Поврзани вести

Куба Гудинг -џуниор пред нови обвиненија за сексуално вознемирување

user2

Кирк Даглас наполни 103 години

Елена Даскалова

Шакира и Џенифер Лопез заблескаа пред настапот на Супербол

Урнебесно видео на Енрике Иглезијас со близнаците

user2

Овие четири знаци во декември ги очекува среќа во љубовта

Хороскопските знаци и животната околина