Категорија : Патувања

МАГАЗИН Патувања

На овој прекрасен медитерански остров ќе ви ги вратат парите доколку врне

Не постои ништо полошо од тоа одморот да ви биде упропастен од дожд, а единствено нешто што сакате е малку сонце. За среќа, постои прекрасен...
Забава МАГАЗИН Патувања

Туристички атракции кои ги изгубивме изминативе години

Kога минатата година голем пожар го зафати бисерот на готската архитектура, целиот свет анеме. Тажно е кога толку стара градба ги преживеала сите војни и...
МАГАЗИН Патувања

Кои се најчудните работи што туристите си ги забораваат по хотелите?

Никола Поповски
Вработените во еден голем британски хотелски ланец направија список со најчудните работи што туристите ги забораваат во хотелите, пренесува Дејли Мирор. Најчесто, гостите забораваат на...
МАГАЗИН Патувања

Жителите на Халштат веќе не сакаат туристи во своето село

Елена Даскалова
Мирот во бајковитото село Халштат во Австрија постојано е нарушен поради туристите кои доаѓаат и се обидуваат да направат што поубави фотографии за на Инстаграм....
МАГАЗИН Патувања

Земјотресот во Порторико уништи позната природна атракција (ВИДЕО)

Елена Даскалова
Вчера Порторико беше погодено од земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, кој предизвика голема материјална штета, но и уништување на природни знаменитости....
Патувања

Првпат во нуклеарната катастрофа украсена елка во Припијат (ФОТО)

Елена Даскалова
За првпат по катастрофата во Чернобил, во центарот на Припијат е украсена новогодишна елка, јавува белоруската новинска агенција БелТА. Елката се наоѓа пред некогашната Палата...
МАГАЗИН Патувања

Аеродром постави елка од конфискувани предмети од патници

Елена Даскалова
Аеродромите низ светот ги украсија своите објекти, а еден се издвојува меѓу сите други. Се работи за аеродромот во Вилнус, во Литванија. Преку целата година,...
Патувања

10 неподносливи работи што ги прават туристите во Европа

Влатко Зорба
Кој не сака да патува? Ако за нас Европејците, едно однесување е прифатливо, тогаш на другите места на планетата размислуваат поинаку. Честопати се прашуваме што...
МАГАЗИН Патувања

Ова беа најпопуларните туристички дестинации за 2019

Елена Даскалова
Њујорк за првпат не е во првите 10 најпопуларни туристички дестинации за годината, додека пак, Њу Делхи за првпат се наоѓа токму во првите десет....
МАГАЗИН Патувања

Оваа пустина ја носи титулата вистински пекол на Земјата (ФОТО)

Елена Даскалова
Данакилската Пустина се простира на североисточниот дел на Етиопија, на југот на Еритреја и речиси на целата територија на Џибути. Се наоѓа на најниската точка...