Забава МАГАЗИН

Позната песната за Евровизија на Васил Гарванлиев

По преслушување на пристигнатите композиции на јавниот повик, како и детална анализа на понудениот музички квалитет од страна на домашните, но и автори од странство, Македонската Радио Телевизија заедно со овогодинешниот евровизиски претставник Васил Гарванлиев одлучи композицијата со наслов „YOU“, на авторот Невенка Нешкоска, да биде песната со којашто Васил ќе настапи на Евровизија 2020 во Ротердам.

Невенка Нешкоска е македонска композиторка и продуцент, родена во Охрид, но порасната во Чикаго. Невенка има завршено на отсекот за композиција на колеџот за музика „Беркли“ во Бостон и е добитник на награда за најдобра светска песна на „USA Songwriting Competition“.

Во моментов се работи на продукциско оформување на песната, по што следуваат и повеќе детали за неа, како и официјалниот датум на промоција.

Поврзани вести

Март ќе биде месец на љубовта за четири хороскопски знаци

Актерот го колне денот кога прифатил да глуми во „Нинџа желки“

Елена Даскалова

Божикниот хит, по 35 години, објавен во 4К резолуција

Кристина Денесовска

Совети кои ќе ви помогнат да живеете живот без стрес

Влатко Зорба

Кралицата владее со земјата 68 години, а ги преживеа сите скандали

Кристина Денесовска

Ѕвезда од „Игра на тронови“ во мигрантскиот камп на Лезбос

Александар Петровски