Здравје и Храна МАГАЗИН

Салата по рецепт на Најџела Лосон која со часови останува свежа

Најџела Лосон е креативна во своите комбинации на храната и уникатните рецепти. Позната е по тоа што она што го готви, останува свежо цела вечер додека имате гости.

Една од нејзините омилени салати е од зелка и пиперки, со специјален дресинг со егзотичен вкус.

Состојки:

1 кг зелка
3 жолти бабури
Млад кромид
Магдонос
Сок од ананас
Сусамово масло
Сок од лимон
Сол и бибер

Подготовка:

Исецкајте ги зелката, кромидот и пиперката на ленти. Зачинете. Во сад настрана измешајте сок од ананас, сок од лимон и сусамово масло. Прелијте врз салатата. Служете ја ладна. За подекоративно да изгледа, користете црвена зелка.

Поврзани вести

Џастин Тимберлејк: Да се биде родител 24 часа е едноставно нехумано

Stefanija Kuzmanovska

Како Кејт Мидлтон го помина своето време во ИЗОЛАЦИЈА: Имавме подеми и падови!

Принцот Хари ја изгуби правната битка со британски таблоид

Пред завршувањето на годината поставете си седум прашања

Кристина Денесовска

Мадона секогаш уникатна во модните комбинации

user2

Утринска традиција со својот газда (ВИДЕО)