МАГАЗИН

Сексуалната привлечност е важна во врската, но овие две работи се поважни

Прашањето што значи здрава и среќна врска е вечно и може да се постави на безброј начини. Често во центарот на сето тоа е недостижната „искра“ – првичната сексуална привлечност што ја чувствувате кон вашиот партнер.

Додека чувството на привлечност кон вашиот партнер е несомнено важно и вреди да се обидува да се одржи со текот на годините, на здравата врска и треба повеќе од обична сексуална хемија за да ги преживее неизбежните лоши и добри времиња, велат од британски „Метро“.

Џесика Леони, експерт за секс и врски, изјави за изданието дека постоењето на искра и нејзиното одржување е потребно, но тоа не е единственото нешто што треба да го има вашата врска.

– Искрата е клучна за долгорочна врска. Таа интензивна, непосредна реакција кога првпат ќе се сретнете со вашиот партнер е она што ве поврзало, а одржувањето на таа искра е клучно за одржување на врската. Неверојатно е колку парови ја губат таа искра“, открива таа.

Многу парови се задоволуваат со добар секс и емоции, но веќе не ги гледаат сите позитивни работи што ги привлекле кај партнерите. Сексот е всушност е таа работа која ги одржува добрите односи, како што тврди Леони. Никогаш не треба да ја потценувате неговата важност, туку треба да се трудите да ја одржувате во вашата вообичаена рутина. Таа физичка привлечност е важна затоа што ги разликува љубовниците од пријателите.

Кога станува збор за други работи, освен сексуалната привлечност, Џесика вели дека сексот и разговорот се две работи што треба да бидат присутни за да успее вашето партнерство.

– Освен сексот, мислам дека разговорот е клучен. Добрите парови секогаш имаат што да кажат. Иако секогаш е возбудливо да се почувствува искрата кога станува збор за наоѓање партнер, најважниот фактор што треба да го побарате е отворена и искрена комуникација. Искреноста не е нешто што ќе згасне по одредено време. Кога таа е трајна помеѓу партнерите, тоа покажува почит, обзир и љубезност и ни помага да постигнеме здрава и успешна врска, вели експертката.

Поврзани вести

Шест вежби кои можете да ги направите во кревет

Stefanija Kuzmanovska

Грета Тунберг ќе добие свој документарен филм

Кристина Денесовска

Кои се најмоќните хороскопски знаци и кое е нивното тајно оружје?

Влатко Зорба

Ѓорѓе Балашевиќ имал инфаркт

Опра Винфри си ја отвори душата за најинтимните прашања

user2

Како изгледа станот во кој е роден Че Гевара? (ВИДЕО)