Здравје и Храна МАГАЗИН

Шест работи кои не треба да ги правите пред спиење

Спиењето е многу важно за секоја личност, бидејќи му дава енергија на вашето тело за следниот ден, и е многу важно за здравјето. На вашиот сон ќе влијае и тоа колку сте биле активни, што сте јаделе и сте пиеле и колку сте биле ментално активни – особено неколку часа пред да одите во кревет.

1. Употреба на технологија пред спиење

Светлината на екранот на вашиот телефон, таблет или компјутер ќе ве остави будни затоа што мозокот мисли дека е светло на денот. Со Интернет, времето минува брзо, па лесно може да се случи во еден момент да сфатите дека е четири часот наутро.

2. Спиење на сила

Ако се обидете да заспиете насилно, ќе останете будни. Ако не можете да спиете, едно од најдобрите решенија е да прочитате книга или да направите нешто релаксирачко.

3. Конзумирање на големи количини на алкохол

Алкохолот негативно влијае на РЕМ фазата на спиење, што е важно за меморијата, концентрацијата и учењето.

4. Вежбајте

Вежбањето ве буди и го подготвува вашето тело за денот, затоа никогаш не тренирајте пред спиење.

5. Зголемете ја собната температура

Некои луѓе сакаат да ја загреваат просторијата на висока температура во зима, сепак, научните истражувања покажаа дека е подобро да спиете во постудена просторија.

6. Донесете го вашето домашно милениче во кревет

Домашните миленици можат да го нарушат вашиот сон, како и да донесат алергии и други болести.

Поврзани вести

Овој апарат е најопасен кога грми

Како да ги исчистите налепниците од стаклените тегли

Сицилија на туристите ќе им плати дел од трошоците за патување и сместување за да ги привлече

Stefanija Kuzmanovska

Прескокнување на утринското кафе предизвикува хаос во вашиот организам

Синди Крафорд ја негира врската меѓу Каја и Пит Дејвидсон

Бадриќ ги моли хрватските власти да им дозволат на музичарите да работат: „Многумина останaa гладни“

Stefanija Kuzmanovska