Забава МАГАЗИН

Славната Бренда од „Беверли Хилс“ се простува од најмилите, ракот на дојка метастазирал

Шенон Доерти (49), познатата Бренда Волш од хит серијата „Беверли Хилс, 90210“, има рак на дојка во стадиум IV, а сега вели дека сака да биде подготвена да се збогува со луѓето што ги сака.

Таа вели дека е свесна за сериозноста на ситуацијата во која се наоѓа и планира да снима видео пораки за членовите на нејзиното семејство.

„Кога ќе дојде време, ќе им напишам писма и ќе снимам пораки на моите најблиски“, рече Шенон.

– Сакам мајка ми и сопругот Курт да знаат колку ми значат и колку ги сакам, сепак сакам да им кажам многу работи … Се чувствувам како многу, многу здраво човечко суштество. Тешко е да се стави крај на сето тоа и да се откажеш кога ќе се чувствуваш како да живееш уште 10 или 15 години “, рече Шенон во интервју за списанието„ Elle “.

Актерката во февруари откри дека ракот на дојката метастазирал во ‘рбетот.

По операцијата, хемотерапијата и зрачењето, таа влезе во ремисија, но почна да чувствува силна болка во грбот, а потоа ја дозна страшната вест – ракот се проширил надвор од градите и лимфните јазли, сè до ‘рбетот.

Лекарите ја предупредија дека ракот веројатно ќе метастазира во мозокот, белите дробови и црниот дроб.
Актерката во моментов е на хормонска терапија за блокирање на естрогенот, што предизвикува раст на ракот, а истовремено зема и друг лек за кој се покажа дека помага во нејзината терапија.

Да потсетиме, Бренда на почетокот на годината рече:

– Се грижам за себе и се охрабрувам секој ден. Не е секогаш лесно. Имам денови кога сум депресивна или само мрзлива. Но, јас туркам со помош на пријатели.

Шенон тогаш ја спомна нејзината пријателка Ен-Мари Кортрајт и изјави дека е немилосрдна во одлуката да ја однесе да не пешачи и да ја учи на нови начини на готвење, „кои ја хранеа мојата душа, како и мојот стомак, но на многу здрав начин“.

– Ова е невообичаено време и не стојам цврсто на нозе. Да кажам дека сум под стрес е потценување. Да кажам дека се борам е богатство – напиша тогаш и додаде дека ја бара својата „внатрешна сила“.

– Но … верувам дека ќе ја најдам. Ќе копам длабоко во себе за да најдам сила што ми треба за да се соочам со сето ова. Се молам да го сторам сето ова достоинствено и грациозно. Имам толку многу да кажам. Толку многу за споделување. Сакам. Засега … Ве молам, знајте колку ми помагате да се подигнам – истакна тогаш актерката.

Поврзани вести

Кетрин Зета-Џонс тагува по кучето Фигаро

Елена Даскалова

Криси Тајген веќе не ги сака силиконите во градите

Зошто Аристотел Оназис објави голи фотографии од својата сопруга Џеки Кенеди?

Никола Поповски

Џејн Фонда повторно уапсена на протест

user2

Демократите бараат промена на името на аеродромот „Џон Вејн“ во Округот Оринџ

Лили Реинхарт тврди дека духот на Лук Пери ја посетил во сон

Кристина Денесовска