Забава МАГАЗИН

Тајчи најавува автобиографска книга во која отворено ќе зборува за минатото

Хрватската пејачка Татјана Матејаш Тајчи најавува книга во која ќе пишува за своите искуства со естрадата, депресијата, негативните животни ситуации, но и како успеала да се извлече од сето тоа.

– Во книгата ќе пишува за се што се случува кога сме скршени, но продолжуваме понатаму.
И како музиката може да ни помогне – рекла Тајчи за 24sata.hr.

Тајчи на сцената е од своите млади години, поточно од 1974 година кога нстапила на Загребфест, а на истата сцена пеела и следните две години. Но, прв пат во категоријата возрасни настапи во 1987 година.

– Имав само 17 години и отпеав убава, но захтевна песна. Целото мое одделение дојде да навива за мене. Таа ноќ создадов историја. Бев прва дебитантка која ја освои наградата за најдобар нов уметник и третото место. Тогаш почна мојата кариера. Тогаш не знаев, но природните кадрици беа моја супер сила – се присетила Тајчи.

Меѓутоа, тогаш, животот полека но сигурно започнал да ѝ се менува, влегла во светот на, како што рекла, моќните и желни мажи. За силувањето кое го доживеала се обвинувала самата себе си, а како што вели, многу години поминала срамејќи се од своето минато.

– Се срамев од своето „диво“ минато. Еднашка, додека пеев, конечно му дозволив на своето тело да се мрда и сега добро се чувствувам – рекла.

Пејачката и понатаму тврди дека во времето на нејзината најголема популарност, пари и слава не можела да го заборави она што го видела. Ја скршило, па побегнала во Америка. Таму пеела во цркви, а преку нив го запознала и својот покоен сопруг Метју Камерон. Го водела шоуто „Waking Up in America“, мотивациска емисија во која гостите ги изнесувале своите искуства со своите проблеми. Но, ниту тогаш не го нашла својот внатрешен мир.

Поврзани вести

Жените кои си го бричат лицето немаат брчки

Три работи кои треба да ги знаете пред да си поставите цели за 2020 година

Кристина Денесовска

Минале 25 дена на море не знаејќи дека светот го зафати пандемија со коронавирус

Парови кои ги обожувавме во деведесетите

Шокантни детали од минатото на „најзгодниот криминалец“

user2

Ким Кардашијан ги разбесни луѓето со новата објава сред пандемијата