Здравје и Храна МАГАЗИН

Витамини и минерали кои ви се потребни кога сте на диета

Диетите некогаш може да значат дека одредени хранливи материи ќе ги внесувате во помала количина или пак, дека ви се потребни за да го засилат нејзиниот ефект.

Редовното земање витамини кога не добивате доволно преку храна е и повеќе од пожелно, бидејќи тие се клучни во правилната работа на метаболизмот и одржувањето на физиолошките процеси во вашето тело.

Ова се задолжителни витамини кои мора да ги земате додека сте на диета:

Витамин Д – помага при слабеење, бидејќи кога имате недостиг, телото го претвора шеќерот во масти, наместо во енергија. Најдобро е да земате суплемент Д3.

Повеќе за ова дознајте ТУКА.

Поврзани вести

Кралски трикови за воспитување на децата: Кејт претпочита „авторитарен“ стил

Stefanija Kuzmanovska

Музичар почина од коронавирусот откако прати охрабрувачка порака

Кристина Денесовска

Недостигот од овие супстанции е причина за чести главоболки

user2

Трикови кои Гвен Стефани ги применува за да изгледа одлично и на 50 години

user2

Ослободете се од целулитот со суво четкање

Елена Даскалова

Нов закон: Познатите личности мора да ги означат фотошопираните фотографии

Никола Поповски