Забава

Јелена Ѓоковиќ доби забрана: Цензурирана на Инстаграм за ширење лажни вести

Од почетокот на пандемијата на коронавирусот, разни дезинформации во врска со лекови за истите, но и за предизвикувачите започнаа да се шират на социјалните мрежи.

5G технологијата е идентификувана како еден од виновниците за пандемијата КОВИД – 19. Постојат две теории за „одговорноста“ на оваа технологија – една е дека 5G некако го потиснува имунолошкиот систем, правејќи ги луѓето наводно поподложни на инфекција, додека другата тврди дека вирусот се пренесува со употреба на 5G технологија.

Видео од околу десет минути во кое оваа технологија е обвинета за ширење на коронавирусот, сподели Јелена Ѓоковиќ, сопругата на српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ.

– Толку многу видеа кружат со денови, различни теории за причините за коронавирусот, методите на лекување, превенција … Еве едно што го добив пред некој ден. Секој што има време треба да погледне. Се прашувам што мислите. Пишеше!, сподели таа со клипот што го постави.

Оваа вест е обележана како лажна од „Факт-чекерот“. Овој пост повеќе не може да се гледа на профилот на Јелена Ѓоковиќ, што значи дека таа е цензурирана на оваа социјална мрежа.

Во образложението се вели дека – дискредитираниот лекар во виралното видео неправилно ги поврзува 5G мрежата и коронавирусот. Поради информациите дека 5G технологијата е одговорна за пандемијата со која се соочува целиот свет во Велика Британија, се случи масовно уништување на предавателите за оваа мрежа.

Науката ги отфрли сите обвиненија за сметка на новата мрежа како глупости.

Потсетуваме дека се појавуваат дезинформации и во врска со „народните“ лекови за короната.

Тоа направи масовно труење со алкохол во Иран (објавија вести дека алкохолот ја лекува короната) и лукот во Велика Британија (една жена била префрлена во болница затоа што изела кило и пол лук како превенција против вирусот).

Поврзани вести

Особините кои ги красат најпривлечните луѓе

Кристина Денесовска

Деп шокирa со нови откритија – сега тврди дека неговата поранешна сопруга му го отсекла прстот

Влатко Зорба

Марго Роби ги кани принцот Хари и Меган на вечера

Влатко Зорба

Се мажи Миа Калифа

Кристина Денесовска

Џеј Ло: родителите ја исфрлиле од дома, зад себе има три пропаднати бракови и сега конечно е успешна и среќна

user2

Бијонсе ја украде забавата на Паф Диди

Кристина Денесовска