Забава

Како се распадна групата „Нови фосили“?

Поранешниот фронтмен на групата „Нови фосили“, Рајко Дујмиќ, почина денес поради последиците од сообраќајна незгода. Музичарот остави зад себе бројни хитови, а исто така беше и освојувач на „Порин“ за неговото дело.

„Нови фосили“ беше една од најпопуларните музички групи, а во 2014 година се распадна, и како што беше напишано во тоа време, Дујмиќ тоа тешко го поднел.

„Поради сериозната болест на Дујмиќ, решивме да ја прекинеме работата на групата во моментот. Имено, познато е дека Рајко веќе триесет години ја води битката со зависност, поради која се разделивме во 1991 година, откако тој одби да оди на лекување“, соопштија во интервју за „24sata“ Сања Долежал, Маринко Колнаго и Владимир Кошиќ Зец.

Несогласувањата меѓу членовите на групата продолжија, па пред неколку години Рајко ги тужеше своите колеги од групата.

„За жал, ние сè уште сме на суд затоа што Рајко Дујмиќ не тужеше за името „Нови фосили“. Тој ни забрани да го користиме тоа име“, рече искрено Сања во јануари.

„Жал ми е што сето ова се случи затоа што мислам дека група како „Нови фосили“, која годинава слави 50 години постоење, не заслужи таква дамка во своето постоење“, рече во тоа време Долежал, додавајќи дека Дујмиќ е генијалец. и најдобриот музичар на овие простори.

Кога „Нови фосили“ славеа 50 години постоење пред неколку години, Дујмиќ не присуствуваше на тој настан.

„Секако дека не се појавив. Абдицирав. Ова е она што го прават кралевите, тие го напуштаат дворот и ги отпуштаат сите дворјани. Денес, тие не можат да го користат името „Нови фосили“. Жал ми е. Не го добив тоа име, но платив за заштита на името уште во времето на Југославија, во Белград. Кога се случи целата таа „гужва“ за нашиот бенд и прошталната турнеја, им реков: „Еве, не мора да настапувам со вас, но барем дајте ми ги парите“. Знаете, јас сум на возраст кога здравјето чини. Не сум болен, но којзнае што носи новиот ден“, рече пејачот-текстописец во интервју.

Потсетуваме, Рајко се здоби со сериозни повреди кога изгуби контрола над својот VW Tiguan со регистарски таблички во Загреб во грозоморната несреќа во Стари Лаз, во областа на Равна Гора, минатата среда околу 17.15 часот и слета во бездна.

Поврзани вести

Беше најубавото девојче на светот, а денес е меѓу најатрактивните манекенки

Кристина Денесовска

Канје Вест најави предизборен митинг

Влатко Зорба

Бесните актерки ги напуштија доделувањата на Цезар наградите

Кристина Денесовска

Вест влезе во војна со семејството Кардашијан

Влатко Зорба

Младенци од БИХ останаа без свадбена торта (ВИДЕО)

Александар Петровски

Психолошки профил на родените во знакот Девица

Елена Даскалова