Забава

Мадона го раскина договорот со издавачката куќа по 10 години соработка

Кралицата на поп музиката, Мадона го раскина договорот со нејзината издавачка куќа „Interescop records“, во рамките на која досега има издадено три албуми, од 2011 година до последната „Madam X“, кој беше објавена минатата година.

Во заеднички договор, Мадона беше должна да издаде три студиски албуми, што го стори и поп-ветеранот.

Британски „The Sun“ сега наведува дека Мадона би можела да се врати на претходната издавачка куќа „Warner Music“, која ги издаваше своите албуми од 1983 до 2008 година.

Шеесет и едно-годишната пејачка има импресивна кариера зад себе. Во текот на претходната деценија, таа беше прогласена за најпродавана и најуспешна уметничка на сите времиња, а само нејзината турнеја во 2016 година „The Rebel Heart Tour“ и донесе на Мадона 169,8 милиони долари и ја катапултираше на врвот на листата на турнеи на женски изведувачи со најголема заработка.

Почетокот на оваа приказна лежи во легендарната одлука на една млада танчарка од француско-италијанско потекло од Беј Сити, Мичиген, САД, родена како Мадона Луиз Чиконе, да си даде уметничко име за кое сите слушнале, и тоа никогаш нема да остави никого рамнодушен: Мадона.

Од самиот почеток на нејзината кариера, јавниот настап на Мадона вклучуваше религиозни симболи и мотиви, а нејзиното вешто дизајнирано флертување со постулатите на католицизмот и граѓанското лицемерие ја донесе во центарот на јавната расправа, што резултираше со повремено осудување на Ватикан и другите религиозни заедници.

Во самиот корен на нејзиниот успех, како што таа самата постојано нагласуваше, лежи таканареченото „уживање во гревот“, но и желбата да се биде глас на сите оние кои на било каков начин биле потиснати од општеството. Мадона ја донесе филозофијата на материјализмот и ликот на „кучка која бара пари и задоволство, но и се бори за нејзините права“ до совршенство.

Поврзани вести

Згодната Никол Шерцингер повторно вљубена

Елена Даскалова

Голема трагедија во семејството на познатиот рапер, неговата ќерка почина

Стивен Кинг поради лажните вести си замина од Фејсбук

Елена Даскалова

Шакира искрена: Можев да го изгубам гласот

Елена Даскалова

Пријанка Чопра и Ник Џонас ја оправдаа титулата најдобро облечен пар и во 2020 година

Актерката ја озборувала Камила Кабељо пред камерите