Категорија : Здравје и Храна

Здравје и Храна МАГАЗИН

Никогаш не фрлајте го искористеното масло во кујнското лавабо

Елена Даскалова
Многу луѓе имаат навика во одводот од кујнското лавабо да фрлаат талог од турско кафе, искористено масло, ронки од леб и многу други нешта на...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Коронавирус: Зошто СЗО апелира да не ги допираме очите?

Елена Даскалова
Изминативе денови постојано читаме и слушаме препораки за заштита од пренесување и заразување со коронавирус, а во сите постои и ставката „Не допирајте ги очите...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Најопасните секојдневни навики

Елена Даскалова
Инстинктот за преживување нè штити од многу опасни ситуации, но понекогаш целосно ги игнорира не толку воочливите опасности кои демнат од секој агол и го...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Кафето со млеко поштетно и од порција помфрит

Елена Даскалова
Бидејќи помфритот е симбол на нездрава храна, сепак една шолја кафе со млеко содржи повеќе заситени масти од една порција пржени компирчиња, пишува Ordinacija.hr. Постојат...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Три намирници кои помагаат при главоболка

Елена Даскалова
Пред да посегнете по лекови против болка, вреди да се обидете да си помогнете на природен начин, бидејќи постојат навистина ефикасни намирници кои можат да...
Здравје и Храна МАГАЗИН Миленици

Изложени ли се нашите миленичиња на ризик од коронавирус?

Елена Даскалова
Коронавирусот, како што веќе ни е познато, може да ги нападне и домашните и дивите животни. Ако веќе имате домашно милениче, сигурно сте загрижени и...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Сируп од млада коприва за прочистување на телото

Елена Даскалова
Една од најголемите грешки кои луѓето со години се однесувале кон копривата неправедно, третирајќи ја како коров, но денеска сите сме свесни за нејзините корисни...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Коронавирус: Симптоми, превенција, важни информации

Елена Даскалова
Во време кога речиси целиот свет живее во страв од епидемија на коронавирусот, информираноста околу превенцијата и симптомите, како и начинот на пренесување, е од...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Шкотска предлага бесплатни тампони и влошки за сите жени

Елена Даскалова
Во шкотскиот парламент денеска се разгледува планот санитарните производи за жени да бидат достапни за сите нив. Ако помине овој предлог, Шкотска би станала прва...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Што е епидемија, а што пандемија?

Елена Даскалова
Во време кога светот живее во постојан страв од масовно заразување со коронавирусот, СЗО предупредува дека засега нема црвен аларм за пандемија, туку дека се...