Категорија : Здравје и Храна

Здравје и Храна МАГАЗИН

Дистанцата од две метри нема да биде доволна: Дали ќе ни требаат нови мерки поради новото откритие за Ковид 19?

Берта Китинска
Со секој нов ден, експертите се изненадени од некои нови откритија за вирусот корона, а поради најновите, експертите можеби ќе треба да ги ревидираат мерките....
Здравје и Храна

НЕДОСТАТОКОТ НА СЕКС може да ви предизвика сериозни проблеми

Влатко Зорба
Бидејќи нè бомбардираат со бројни сексуални истражувања секој ден, веројатно повеќето луѓе знаат дека сексот е добар за менталното и физичкото здравје на една личност....
Здравје и Храна

Научници: Коронавирусот може да преживее на кожата до 9 часа, многу подолго од грипот

Влатко Зорба
Коронавирусот е активен на човечка кожа 9 часа, пет пати подолгo од вирусот на грип, утврдија јапонските научници, а нивното откритие повторно укажува на потреба...
Здравје и Храна

Норвежаните имаат тајна што ќе ви помогне да ја „преживеете“ зимата

Влатко Зорба
Комбинацијата на коронавирус, грип, студено време, пократки денови и поминување време во затворена просторија е загрижувачка за некои луѓе. Здравствените работници се загрижени за тоа...
Здравје и Храна

Идеална диета за секој кој страда од хипертензија!

Влатко Зорба
Хипертензијата е најзначаен фактор на ризик за голем број кардиоваскуларни болести и состојби што можат да бидат фатални. Покрај редовната терапија со лекови, голема улога...
Здравје и Храна

Промената на бојата на јазикот сугерира на претстоен срцев удар

Влатко Зорба
Промената на бојата на јазикот сугерира на претстоен срцев удар, пренесува електронското издание „Експрес“, повикувајќи се на мислење на кардиолози. Микроорганизмите на јазикот можат да...
Здравје и Храна МАГАЗИН

Дали ги носите хируршка маска неколку пати? Експертите тврдат дека тие ги штитат заразените, а не здрави пациенти

Берта Китинска
Кризниот штаб препорачува маски да се носат и на отворено. Постојат неколку видови маски, а експертите објаснуваат колку е ефикасна секоја и кога треба да...
Здравје и Храна

Еволуција на дело: Сè повеќе луѓе имаат дополнителна артерија во своите раце

Влатко Зорба
Кога ја замислуваме понатамошната еволуција на човекот, односно неговиот изглед во далечна иднина, често зборуваме за промена на висината, големината на мозокот и изгледот на...