Здравје и Храна

Што се случува во вашето тело кога работите од дома?

Во текот на изминатиот месец, многу луѓе мораа да ги заменат своите канцеларии и брзо да се прилагодат на работата од дома за да помогнат во спречувањето на ширењето на коронавирусот.

Сепак, работата од дома предизвикува физички стрес што можеби не го забележувате веднаш, но дефинитивно ќе го почувствувате подоцна.

Да се ​​чека премногу долго, или да се чекаат првите симптоми на болеста, е она за што многумина грешат, предупредува Ален Хеџ, директор на истражувачката група за човечки фактори и ергономија на универзитетот Корнел. Како што истакнува, држењето на телото во неутрална, опуштена положба додека работите е клучно за да се избегнат болките. Затоа е важно да се прилагоди импровизираната канцеларија.

Ако таа канцеларија не е ергономски дизајнирана, „ќе го забрзате почетокот на мускулно-скелетните проблеми, почнувајќи од вратот, рамото, грбот, зглобот, проблеми со нозете, сè поради работа во неповолна положба“, тврди Хеџ.

Еве што се случува со вашето тело поради работа од дома во лоши услови:

1. Вратот и рамената болат

„Ако гледате во монитор на помала висина, ќе ги свиткате вратот и главата напред и надолу, што ќе ви го промени држењето“, вели Карен Лосинг, сопственик на „Ergonomic Expert“ со седиште во Калифорнија, која ја оценува ергономијата за бизниси.

Затоа, важно е да го поставите лаптопот или мониторот на точна висина, односно тие мора да бидат на ниво на окото, така што вратот и рамената се во неутрална позиција. Исто така, Лосинг препорачува да ја менувате позицијата за седење често или до двапати на час.

2. Очите ви се уморни

Кога премногу долго гледате во сјајот на вашиот компјутер, вие си ја отежнувате работата. Оваа навика може да доведе до дигитално напрегање на очите карактеризирано со главоболка, заматен вид, суви очи и болка во вратот и рамото.

„Напрегањето на очите е исто така вообичаено за оние кои не прават паузи од гледањето на нивниот компјутерски екран“, рече Лосинг.

Затоа, таа препорачува да се одморате на секои 20 минути и да гледате во далечни предмети најмалку 20 секунди. Исто така, ако работите од домашна канцеларија, Лосинг препорачува да работите близу прозорецот со природен извор на светлина.

3. Чувствувате затегнатост во колковите

Вашиот грб всушност треба да биде наклонет од 15 до 20 степени за да ги задржите колковите отворени, а да не седите целосно исправени. Седењето под агол од 90 степени може да предизвика болка во грбот што може да ве натера да се чувствувате како да имате 100 години.

За да избегнете болка, правете пауза на секои 20 минути и прошетајте.

4. Грчеви во нозете

Тие се знак на слаба циркулација. За да го избегнете ова, прилагодете ја висината на столот така што нозете да го допрат подот директно. Исто така, за да избегнете грчеви во нозете, препорачуваме пауза или кратка прошетка на секои 20 минути.

5. Болка во зглобовите

Болката во зглобовите е често резултат на синдромот на карпален тунел од кој патат 1,9 милиони Американци. Може да резултира со пецкање, вкочанетост и слабост на мускулите во рацете и прстите, велат од Центарот за контрола и превенција на болести.

Затоа, зглобовите секогаш мора да бидат во права или неутрална положба.

6. Болка во грбот

Седењето во погрешна позиција го оптеретува вашиот лумбален предел, што може да доведе до повреди на грбот. Да седите во ергономска или неутрална положба што нема да ви го оптеретува грбот, свиткајте пешкир и ставете го зад грб додека седите на стол што нема можност за прилагодување на потпирачот за грб, советува ХафПост.

Поврзани вести

Подгответе вкусен колач од лимон и јогурт

Топло чоколадо со црно вино (РЕЦЕПТ)

Елена Даскалова

Американска пита со јаболки

user2

Дали и вие ја правите оваа грешка при чување на кечапот?

Кафето со млеко поштетно и од порција помфрит

Елена Даскалова

Мажите или децата им предизвикуваат повеќе стрес на жените?

Влатко Зорба