Здравје и Храна

Витамин Д го намалува ризикот од смрт од коронавирус

Истражувачите од Универзитетот во Бостон откриле дека доволна количина на витамин Д во организмот помага да се намали ризикот од смрт од инфекција со коронавирус. Резултатите од нивното истражување се објавени во електронската верзија на списанието „PLOS One“.

Во студијата земени се примероци на крв од 235 хоспитализирани пациенти, а испитана е количината на витамин Д во крвната плазма. Од 74% учесници во студијата, тие биле примени во болница со тешка форма на коронавирус, а 32,8% од нив имале доволно ниво на витамин Д во организмот. Нема пријавено смртни случаи кај пациенти на возраст под 40 години, но 16,3% од пациентите постари од 40 години починале од инфекција.

Од 206 лица постари од 40 години, само 9,7% имале доволно ниво на витамин Д во крвта, а 20% од оние кои починале биле со помалку од 30 нанограми на милилитар.

Според истражувачите, оваа студија е директен доказ дека доволна количина на витамин Д може да ги намали компликациите и на крајот да спречи смрт од инфекција со КОВИД-19.

Во мај, медицинските лица во САД објавија дека акутниот недостаток на витамин Д го зголемува ризикот од развој на тешка болест за околу 15%. Ова се должи на фактот дека овој елемент му помага на телото да ја потисне прекумерната активност на имунолошкиот систем.

Поврзани вести

Најдобриот појадок за оние кои се на диета

Елена Даскалова

Како да подготвите хумус

Кристина Денесовска

Салата со тестенини и авокадо (РЕЦЕПТ)

user2

Дали знаете што е стевија и како се добива?

Елена Даскалова

Марк Валберг откри како успеа да изгуби 4,5 килограми за пет дена

Stefanija Kuzmanovska

Американски палачинки со бадемово млеко