Забава МАГАЗИН

Зошто косата брзо ви се мрси и како да го решете тоа

Нашата коса произведува одредена количина масло за да остане хидратантна и да се заштити. Сепак, вишокот може да резултира со слаб волумен, сува коса, иритирано теме и појава на перут. За среќа, можете да го идентификувате вишокот масти и како да го решите тој проблем, а тоа ќе ви биде полесно сега кога можете да останете дома.

Често ја врзувате косата и користите препарати за стилизирање

Врзувањето на косата делува како идеално за покривање на валканата коса, но тоа е многу погрешен пристап. Вашата коса можеби изгледа уредно, но тоа прави серумот да се акумулира под вашата коса и во коренот. Залижаната фризура бара користење на производи за стилизирање на косата и тоа прави таа побрзо да се мрси.

Она што треба да правите е да ги одбегнувате производите за стилизирање, како и фризурите кои бараат многу чешлање и допирање на косата.

Не ја миете косата со ладна вода

Топлата вода е одлична за отварање на порите и котикулите на косата за отстранување на валканото, но исто така може да ја оштети косата. Топлата вода ја мие мрсната заштита од косата и ја суши, што донесува до појава на првут и претерано произведување на масло.

Кога ја миете косата, користете топла вода. Откако ќе ја измиете со шампон и ставете регенератор, исперете ја косата со ласна вода за да ги затворите котикулите на влакната.

Користите погрешни производи за коса

Експертите советуваат внимателно да ги бирате производите и внимание да обрнете на оние кои се карактеризирани како „интезивни“. Тие препарати можат да ја покријат косата со тенок слој на заштита која може да направи влакната да изгледаат помрсно од она што се. Ова особено важи за оние кои имаат текна коса или мрсна.

Премногу ја чешлате и допирате својата коса.

Кога ја допритате косата ги префрлате бактериите и мрснотијата од рацете на својата коса, што дополнително ја мрси. Пречестото чешлање исто така повеќе штети отколку што помага. Со чешлањето го разнесувате серумот низ косата што доведува до тоа косата да изгуби волумен и не изгледа чисто.

Под стрес сте

Стресот поттикнува зголемено производство на кортизол во телото. Овој хормон предизвикува поголемо производство на серум, па кожата излгеда доста помрсно. Поради стресот може да дојде до појава на првут и мрсно теме.

За да го решите овој проблем, мора да го смените животниот стил и обидете се да го контролирате стресот. Користете посебни прозиводи за коса кои ќе ви помогнат да се изборите со првут.

Често ја миете косата

Можеби звучи апсурсно, но доколку ја миете косата често, таа може да стане мрсна. Експерите велат дека пречестото миење на косата и користењето на погрешни производи, доведува до пореметување на деликатниот баланс и тогаш жлездите прозиведуваат повеќе од заштитниот слој.

Обидете се да го намалите бројот на миење на косата во една недела и користете шампон кој нема да ги исуши влакната.

Поврзани вести

Кристијано ги шокираше фановите со новата фризура (ФОТО)

Stefanija Kuzmanovska

Џамбазов: Иш короно, иш (ВИДЕО)

Влатко Зорба

Ќерката на Мајкл Џексон глуми во филм каде Исус е претставен како лејзбејка, петиција тој да се укине

Ја изневеруваше сопругата со жената на братот, сега љуби 15 години помлада девојка

Кијану Ривс: Матрикс 4 е едно прекрасно сценарио и чудесна приказна

Ќерката на Кејт Мос ја покорува модната сцена

Кристина Денесовска