Категорија : МАКЕДОНИЈА

Политика

ВМРО-ДПМНЕ повторно бара оставка од Филипче: „Постојат 1.085 причини за тоа“

Влатко Зорба
„Бројката на заразени денес е 1085 лица. Постојат нови 1085 причини Венко Филипче да си поднесе оставка до утре изутрина“, реагираат од партијата на Мицкоски...
Политика

Ребаланс на буџет: „Со гласање не му помагате на Заев и на власта, туку на граѓаните“

Влатко Зорба
Собранието ја заврши денешната расправа по Дополнетиот предлог за изменување и дополнување на државниот Буџет за 2020 година, односно вториот ребаланс за годинава, кој според...
Политика

Мицкоски: Никаков одговор од официјалните власти за изјавата на Захариева

Влатко Зорба
„Поминаа десетина часа од последната изјава на Захариева. Никаков одговор од официјалните власти од Македонија, дел од медиумите дури пренесоа дека за да одиме напред...
МАКЕДОНИЈА

Активни случаи: Аеродром 788, Карпош 682, Гази Баба 671

Влатко Зорба
Во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19, починале 12 лица, а оздравеле 283 лица, соопшти вечерва...
МАКЕДОНИЈА

Регистрирани 1.085 нови случаи на Ковид-19, починаа 12 лица

Влатко Зорба
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-447, Куманово-69, Дебар-9,...
Политика

Костадинов: Ново амбулантно возило за струмичката болница до крајот на декември

Влатко Зорба
„Во оваа пандемија, клучот е да бидеме одговорни и во интерес на граѓаните да делуваме со ладни глави. Го разбирам притисокот кај здравствените работници. Во...
Политика

Гогов: Поради негативните коментари, упатувам апел да не се донира за амбулантно возило

Влатко Зорба
„После сите негативни коментари, го повлекувам статусот и упатувам апел да не се донира“, сподел директорот на струмичката болница, Наќе Гогов, кој претходно преку Фејсбук...
Хроника

Приведен 28-годишен маж во Чаир по распишана потерница

Влатко Зорба
Полициски службеници денеска приведоа едно лице од Чаир по распишана потерница, соопшти МВР. – Во 14 часот денеска полициски службеници од Секторот за меѓународна соработка-...
Хроника

Тешко повреден велосипедист во сообраќајка во Струмица, возачот избегал од местото

Влатко Зорба
Засега непознато возило на ул. “Климент Охридски“ пред крстосницата со локалниот пат за село Градско Балдовци во Струмица, удрило во велосипедист Т.А.(56) од село Куклиш....
Скопје

Карпош ги отстранува недоличните пораки кои шират говор на омраза

Влатко Зорба
Во рамки на „Деновите на Општина Карпош“, комуналните служби организираа викенд – акција за отстранување на несоодветни натписи и пароли на дел од јавните површини...