Категорија : МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА Политика

Заев пак ќе биде носител на листа во 4 ИЕ, Мицкоски се уште не решил дали ќе се кандидира за пратеник

Никола Поповски
Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски, се убедени дека ќе бидат победници на предвремените парламентарни избори на 12 април, но ја...
МАКЕДОНИЈА

Маж и жена сомнителни на коронавирус избегале од штипската болница

Никола Поповски
Маж од Виница и неговата партнерка, државјанка на Хрватска без дозвола го напуштиле карантинскиот дел на Инфективното одделение при Клиничката болница во Штип, по што...
МАКЕДОНИЈА

Ременски: „Рекет 2“ е обид за моја политичка елиминација

Viktor Jovanov
Имам поднесено 16 кривични пријави. Обвинителката Гордана Смаќоска никој не ја посети да ја праша зошто држи предмет од 2013 година каде има фиктивни фалсификувани...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Таблите со албански јазик стојат само каде има 20 отсто албанско население

Viktor Jovanov
Јас сум од поборниците за донесувањето на законот за јазиците. Сите закани беа дека ќе се учи насекаде албанскиот јазик, што се потврди дека не...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Национализмот веќе не поминува, ВМРО-ДПМНЕ има нула гласови кај Албанците

Viktor Jovanov
Национализмот веќе не поминува. Имате компир, нула гласови од Албанците. СДСМ ја има најголемата меѓуетничка коалиција, му се обрати претседателот на СДСМ Зоран Заев на...
МАКЕДОНИЈА

Трамп го покажа Индексот за глобална здравствена безбедност: Северна Македонија „доволно подготвена“ за борба со епидемии

Никола Поповски
Во Индексот за глобална здравствена безбедност за 2019 година што претседателот Доналд Трамп вчера го покажа на прес конференција за мерки за борба со коронавирусот,...
МАКЕДОНИЈА

Заев до Мицкоски: Еве ви мобилен јавете се кај Груевски за став

Viktor Jovanov
Лидерот на СДСМ и експремиер на Република Северна Македонија Зоран Заев, во вечерашната дебата на телевизија Канал5 му го понуди својот мобилен телефон на лидерот...
МАКЕДОНИЈА

Заев: НАТО гарантира траен мир, собравме храброст и ги насочивме апсирациите во вистински правец

Viktor Jovanov
Дефитинитвно НАТО гарантира безбедност и стабилност траен мир, но НАТО значи и владеење на правото и развој на економија. Нашата земја од самостојноста е за...
МАКЕДОНИЈА

Мицкоски: Казните на осудените за 27 април се превисоки

Viktor Jovanov
Лидерот на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во вечерашната дебата на Канал5 ТВ со експремиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев изјави дека го...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Јас го пријавив кај Јовевски и Русковска случајот „Рекет“, ВМРО-ДПМНЕ нема што да понуди па ме обвинува

Viktor Jovanov
Лидерот на СДСМ и експремиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев, во вечерашната дебата на Канал 5 телевизија во однос на случајот „Рекет“ изјави дека...