МАКЕДОНИЈА

Активни се 4138 случаи на Ковид-19 во Скопје: Аеродром и Карпош со црни рекорди

Според Министерството за здравство, дистрибуцијата по бројки во Скопје значи дека од почетокот на пандемијата имало вкупно 12753 позитивни на Ковид-19, додека во моментов активни се 4138 случаи.

Денес во Скопје се регистрирани 390 новозаразени.

Бројот на активни случаи по општините во главниот град денеска изгледа вака (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата):

• Чаир – 198
• Гази Баба – 543
• Аеродром – 760
• Карпош – 610
• Центар – 573
• Кисела Вода – 510
• Ѓорче Петров – 351
• Бутел – 201
• Шуто Оризари – 37
• Студеничани – 16
• Сарај – 32
• Арачиново – 8
• Илинден – 72
• Сопиште – 36
• Чучер Сандево – 22
• Петровец –23
• Зелениково -13
• Странец – 27
• Нераспределен- 106.

Поврзани вести

Променет сообраќаен режим во центарот на Скопје поради најавениот марш

Филипче: Голем процент на лица доаѓаат доцна во болница и смртен исход има помеѓу првиот и петтиот ден

Филипче: Лажните вести се обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ, можно да поднесам тужба

Заев-Јелстад: Норвешка е наш стратешки партнер за интеграцијата во НАТО

Започна гасификација на котелот за парно греење во гинекологија Чаир

Не е точно дека ЕСЧП одлучил дека аболицијата на Иванов важи