МАКЕДОНИЈА Политика

БЕСА: Направивме вистинска одлука што застанавме на вистинската страна

Прес-конференција имаше БЕСА, која што во коалиција со СДСМ ја формираа коалицијата „Можеме“, која што во моментов има предност.

Аријанит Хоџа од партијата истакна дека му е драго што партијата ја направи победничката разлика.

„Превзедовме ризик, и докажавме дека ја направивме вистинската одлука што застанавме на вистинската страна. Тоа понекогаш е важно од бројките. На овие избори ги имаме бројките и победата, таму сме каде што се гарантира патот кон ЕУ.

Успеавме да го удвоиме бројот на мандати, ќе имаме четири пратеника. Огромно задоволство што нашето учество во коалицијата „Можеме“ ја направи разликата, и ја обезбеди победата на овие избори. Целата наша заложба ќе биде продолжување на патот на итнтеграција во ЕУ“, рече Хоџа.

Поврзани вести

Македонски концепт ќе бара криминализација на лажни политички ветувања

Влатко Зорба

ДИК гo објави конечниот распоред на мандати: СДСМ 46, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 15, АА-ААА 12, Левица 2 и ДПА еден пратенички мандат

Никола Поповски

Тимоние за идно членство во ЕУ: Клучна е борбата против корупцијата

Влатко Зорба

Се користат сите методи на лекување пред да ставиме пациент на респиратор, вели Стевановиќ

Берта Китинска

Поништена паричната казна за советникот на Чулев, кој нападна началник

Петровска: Кривични пријави за случајот во винаријата Чардак на „Боемска“

Stefanija Kuzmanovska