МАКЕДОНИЈА

Битиќи: Ние не можеме да ја следиме логиката на Германија и другите развојни земји

„Ние го намаливме времетраењето на угостителските објекти затоа што сметаме дека има одреден позитивен резултат заради тоа. Секако бројките растат, но притоа сме свесни дека целосното затворање не е опција“, изјави вицепремиерот Фатмир Битиќи.

„Тоа ни овозможува да кажеме дека нашите проекции се навистина правилни. Ние не можеме да ја следиме логиката на Германија и другите развојни земји, затоа што нашата економска структура е сосема различна. Моделите не можете да ги правите копи-пејст“, вели Битиќи за емисијата „Вин-вин“.

Поврзани вести

Гори депонијата Мелци во Кавадарци

Ивана Рамаданова

Ристовски: Успешните и квалитетни луѓе се најлесни за комуникација

Влатко Зорба

Отсуството на сведокот Панделески во случајот „Рекет” го одложи денешното рочиште

Берта Китинска

Тестирања за Ковид 19 ќе вршат Поликлиниката Чаир и „Млин Балкан“

Филипов: Прашањето околу трговските марки предизвика многу повеќе политички интерес, но тоа е деловен проблем

Влатко Зорба

Шекеринска: На чекор до членство во НАТО сме, успеавме да го оствариме резултатот за кој сонуваа генерациите во изминатите 30 години

user4