МАКЕДОНИЈА

Бочварски: Економијата закрепнува, направивме повеќе отколку што ветивме

Градоначалникот на Штип Благој Бочварски, на денешната дебата на ТВ 24 изјави дека Владата во последните 2 и пол години направила повеќе и од планираното во однос на патната инфраструктура. Според него, постои огромна разлика со работата на претходната власт каде голем процент од инвестициите не биле профитабилни, меѓу кои и проектот Скопје 2014.

„Владата во последните 2 ипол години се реализираше во патната инфракстурткура, се гради како никогаш досега. Се рехабилитираа и 500 километри постоечки патишта. Тоа повеќе од колку што ветивме во 2016 година. Денеска имаме 800 милиони евра рехабилтирани и нови патишта. Тогашните капитални инвестиции во 40 отсто беа непродуктивни додека денеска се што се гради е нешто корисно за развој на економијата и државата“, вели Бочварски.

Градоначалникот на Штип изјави дека државата е наследена со огромен економски минус. Но, како што вели, за овој период додека владее СДСМ, економијата закрепнува и оди напред.

„Државата ја наследивме со 1.8 отсто пад на економијата денеска имаме раст од 3,6 отсто. Економијата закрепнува државата оди напред, но ова е прекраток период да се забележи разликата од работењето на оваа и претходната власт„, вели Бочварски.

Поврзани вести

Пристигна последната пратка од помошта во тестови и лична заштитна опрема од Кина

Влатко Зорба

Премиерот Заев: Нарачаните процеси од лустрацијата ќе останат само лоша меморија од времето на режимот

Никола Поповски

Половина милион евра ќе се враќаат кај граѓаните преку наградната игра „МојДДВ, МојаНаграда“

Влатко Зорба

Планинари: Ако не платите 200 денари не може да се искачите на Галичица (фото)

Никола Поповски

Заев до Мицкоски: Не е се за критика, нешто е за поддршка

Никола Поповски

Филипче го осуди собирот во кафулето: Прекршени се сите принципи на превенција од Ковид 19

Берта Китинска