МАКЕДОНИЈА

Богоевски: Постарите граѓани не веруваат во Ковид-19, а веруваат во бајачки и исцелители

„Резултатите во справувањето со есенскиот бран можеле да бидат подобри, но треба да се анализираат причините за тие резултати. Ги применувавме сите мерки препорачани од СЗО“, изјави граѓанскиот активист и поранешен пратеник, Павле Богоевски за отвореното студио на ТВ 24.

Тој смета Богоевски дека сегашниот метод на заштита на ученици е носење маска во текот на час.

„Не е прашање на ригорозноста, туку доследноста на промената. Младите со однесувањето се најнеодговорни, и постарите кои не веруваат во корона, но веруваат во бајачки и исцелители. Треба да сфатиме сите дека како население не обезбедивме примена на мерките“, вели Богоевски.

Поврзани вести

Со финансиска поддршка од ЕУ и хрватски искуства ќе се зајакнуваат меѓународните воздухопловни стандарди во државава

Пендаровски прогласи нова вонредна состојба од 14 денoви

ДИК: Усвоен регистарот на медиуми за претстојните избори

Никола Поповски

Кои се условите за добивање бесплатна правна помош?

Берта Китинска

Попоски: ВМРО-ДПМНЕ може да направи многу повеќе од ова што е сега

Уапсени две лица во Охрид, се степале после после сообраќајна несреќа