МАКЕДОНИЈА Политика

Богојески: Да го промениме трендот на иселување на населението од Македонски брод

Невработеност, економски колапс и недостиг на свежи инвестиции се најголемите проблеми на жителите од Општина Македонски Брод, кои денес разговараа со кандидатите за пратеници од Македонски концепт и ги посочија долгогодишните проблеми за развој на Поречието.

„Повозрасните се жалат дека младите решение за проблемите бараат надвор од Општината, во Скопје или заминуваат во странство. Велат доколку се вложат напори да се отворат нови стопански капацитети, сигурно дека квалитетот на животот на сите граѓани ќе се подобри и дека ќе се стопира процесот на мигрирање на населението“, велат Петар Богојески, носител на листа во ИЕ1 и д-р Дамир Тепшиќ, кандидат за пратеник за ИЕ1 од Македонски Брод.

Поврзани вести

Попоски: Ниту зимава нема да дишеме, туку ќе се гушиме (ВИДЕО)

Влатко Зорба

И Адеми е негативен на тестот за Ковид-19

Берта Китинска

Таравари на Фејсбук му возврати на премиерот Заев

user3

Ковид-19 зема замав, рекорден број новозаболени и оздравени во државава

Влатко Зорба

Трајанов: Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ е во униформа, постојат уставни пречки да биде министер

Александар Тодески

Исчистена дива депонија во Бардовци (ВИДЕО)

Влатко Зорба