МАКЕДОНИЈА

Брнз изрази задоволство од учеството на граѓаните во изборниот процес (ФОТО)

Американската амбасадорка Кејт Мари Брнз изразува задоволство од учеството на граѓаните во изборниот процес за денешените предвремени парламентарни избори.

-Задоволна сум што граѓаните на оваа земја учествуваат во демократскиот процес. Тим од Амбасадата на САД му се придружи на ОБСЕ, на граѓанското општество и меѓународните набљудувачи за набљудување на изборите, и ќе бидам таму заедно со нив, напиша на нејзиниот официјален Твитер профил амбасадорката Брнз.

Амбасадата на САД ги набљудува изборите со 41 акредитиран набљудувач.

Поврзани вести

Попова: СДСМ дозволува лица корисници на дроги да извршуваат јавни функции

Никола Поповски

Компромис до 10-ти ноември: Дали ќе се решат историските прашања меѓу Скопје и Софија?

Никола Поповски

Повторно се отстрануваше урбана опрема од Охридската чаршија

Влатко Зорба

Ристевска: Ќе докажеме дека Груевски организирал противправно финансирање на партијата

Александар Петровски

Заев: Секој од нас мора со двојно поголем ангажман да се посвети на татковината

Никола Поповски

Детектор: Благо намалување бележи поддршката за министерот Филипче