МАКЕДОНИЈА

Царовска: Граѓаните не смеат да останат без своите придонеси

Објавувањето дека недостигаат 19 милиони кај 12.000 корисници од вториот пензиски столб сметам дека беше многу коректно и професионално од моја страна, рече Министерската за труд и социјала Мила Царовска вечерва во „Вин-Вин“ на Телма ТВ.

-Кога ги видов анализите морав да го затворам тоа прашање, граѓаните не смеат да останат без своите придонеси. Јас како одговорна на управен орган согласно кривичниот законик имав обврска го пријавам случајот до ОЈО од каде утврдија дека не постои злоупотреба. – рече Царовска, додавајќи дека најважно е што средствата се трансферирани до крајните корисници.

Поврзани вести

Фабриките ќе работат во смени и за време на полициски час, работниците на работа со посебни дозволи

Влатко Зорба

Казнети 470 граѓани, не носеле маски

Берта Китинска

Обвинение за хотел во Маврово кој примал гости во пандемија

Регистрирани 657 прекршоци за неносење маски

Никола Поповски

АНСА: Земјите во регионот бележат значително зголемување на приливот на бегалци

Берта Китинска

Се руши дивоизграден објект на советникот Нефи Усеини