МАКЕДОНИЈА

Честитка од Пендаровски по повод католичкиот Божиќ

Претседателот Стево Пендаровски, упати честитка до сите христијански верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар.

-Дозволете ми, на сите христијански верници кои го прославуваат Божик според Грегоријанскиот календар да го честитам големиот христијански празник – Божик. Посакувам денот на Христовото раѓање да ни донесе среќа, здравје, радост и да ја засили нашата верба и надеж во подобро утре. Токму во деновите на празникот кој се минува со најблиските и кога нашите домови и срца се исполнети со светлина и топлина, да шириме љубов и хармонија во нашите семејства, но и да се грижиме и да им подадеме рака на сите на кои им е потребна материјална и духовна поткрепа. Христос се роди. Нека ни е честит Божик!, се посочува во честитката од Пендаровски.

Поврзани вести

Северна Македонија се наоѓа во групата земји со малку онлајн ограничувања

Филипче: Со новите мерки постарите ќе се одвоени од помладите, а маските ќе бидат задолжителни

Берта Китинска

Донесени уредби за пазарување во дуќаните и за воспоставување ред пред и во поштите, банките и штедилниците

Влатко Зорба

Бучковски: Неоспорен факт е дека Македонија и Бугарија имаат заедничка историја, Борисов им нанесе сериозен удар на противниците

Никола Поповски

Пендаровски со порака до учесниците во Охрид Ултра-Треил: Одржувањето на трката и покрај пандемијата говори за истрајност, солидарност и тимски дух

Александар Петровски

Дуковски за „Рекет“: Камчев даде лажен исказ во судот, снимката на „Ла Верита“ беше циркуз