МАКЕДОНИЈА

Д-р Николов: Слобода без здравје е исто што и човек ставен во стаклено ѕвоно

Дoктор Сашко Николов кој работи како кардиолог во штипската Клиничка болница преку својот Фејсбук статус упати апел до граѓаните објаснувајќи дека единствениот начин да си ја вратиме слободата е да се почитуваат мерките.

„Слободата е она што му недостасува на човештвото… Но,  слобода без здравје е исто што и човек ставен во стаклено звоно; може да ја гледа околината, но неможе да ја слушне, неможе да ја допре, неможе длабоко да вдише и да ги наполни градите со свеж воздух, неможе да ја помириса свежината на пролетните цвеќиња, неможе да истрча во паркот и да се струполи врз свежата трева, неможе да заигра фудбал, баскет со своите другари, едноставно нема да може да му се насмее на животот.ВЕ ЗАМОЛУВАМ!!!

Единствениот начин да си ја вратиме слободата, да си ја вратиме социјализацијата, во било каква форма, е да ги почитуваме трите мерки, трите ритуали, кои МОРААТ да бидат дел од нашето секојдневие во наредниот период:

  1. СОЦИЈАЛНА ДИСТАНЦА 1.5-2 метри.
  2. НОСЕЊЕ ЗАШТИТНА МАСКА(во затворен простор и на отворен кога неможеме да одржиме социјална дистанца).
  3. ДЕЗИНФЕКЦИЈА НА РАЦЕ И РАБОТНИ ПОВРШИНИ.

П. С.Доколку сме во ситуација, каде мислиме дека никој не не гледа и мислиме дека може да правиме што сакаме, повторно сетете се на овие три ритуали, зошто ОДГОВОРОТ НА НАШАТА НЕОДГОВОРНОСТ ЌЕ РЕЗУЛТИРА СО СТАВАЊЕ ПОД СТАКЛЕНО ЗВОНО НЕКОЈ НАШ БЛИЗОК ИЛИ САМИТЕ НАС!!!“, пишува д-р. Николов.

Поврзани вести

Влада: Пендаровски треба да одлучи за капацитети на армиските единици во справување со кризната состојба

Ваучерите за домашен туризам ќе бидат испратени до граѓаните во текот на следната недела

Влатко Зорба

ФОТО: Мицкоски на бина како Заев во 2016 година, со пораки кои ги држи младината

Александар Тодески

МЗ: Граѓаните да ги почитуваат препораките за заштита од вирусот и покрај олабавувањето на мерки

Собранието го изгласа Законот за младинско учество и младински политики

Скопје: Седум сообраќајки, тешко повреден патник во автобус

Ивана Рамаданова