МАКЕДОНИЈА Политика

ДИК гo објави конечниот распоред на мандати: СДСМ 46, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 15, АА-ААА 12, Левица 2 и ДПА еден пратенички мандат

Државната изборна комисија денеска одржа јавна седница на која ги објави конечните официјални резултати од предвремените парламентарни избори кои беа одржани на 15 јули.

Коалиција „Можеме“ предоведна од СДСМ – 327.408 гласа, односно 35,89%, освоени мандати – 46.

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ – 315.344 гласови или 34,57% – 44 мандати.

 

ДУИ – 104.699 гласови или 11,48% – 15 мандати.

Коалиција Алијанса/Алтернатива – 80.000 гласови или 8% со 12 мандати.

Левица – 30.426 гласови или 4,1% – 2 мандати.

ДПА – 13.930 гласови или 1.53% – 1 мандати.

Од партии кои учествуваат на овие избори се Интегра со 12.291 глас или 1,35%, ГДУ со 3.555 гласови или 0,39%, МОРО работничка партија 3.245 гласови или 0,36 проценти Глас за Македонија 2800 или 0,31 процент, ЕдинствеМакедонија 2.600 гласа или 0, 29 проценти, СДУ 2.585 0,28, Твоја Партија 1894 гласови или 0,21 процент, Демократи 1558 гласови 0,17 проценти Народна Партија на Роми 1225 0,13 проценти.

Поврзани вести

Променливо облачно со локални врнежи од дожд особено претпладне

Влатко Зорба

Доделување на наградите  „Жан Моне”

Ивана Рамаданова

Продолжува топлото време, температура до 37 степени

Променливо облачно и нестабилно

Влатко Зорба

ФРОДЕМ: Целта е демократизација на ВМРО-ДПМНЕ и обединување на десницата

Viktor Jovanov

Стано: Ставот на Бугарија за македонскиот јазик нема никакво влијание врз ЕУ

Влатко Зорба