МАКЕДОНИЈА

Донирана заштитна медицинска облека од над 60.000 евра: Бугарски пратеник со помош за земјава

Бугарскиот пратеник Делјан Пеевски донираше заштитни облека, очила и медицински материјали, во висина од над 60.000 евра за да им помогне на лекарите во земјава.

-Добротворната организација на пратеникот, кој е најголем донатор во борбата против Ковид-19 во Бугарија, со братски гест излезе надвор од границите на земјата. Пред само неколку недели, Пеевски, кој е член на Движење за права и слободи (ДПС) во бугарското национално собрание, и претходно донираше заштитна облека и материјали за медицинските лица во Северна Македонија, се наведува во денешното соопштение.

Поврзани вести

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на министерот Венко Филипче

Три закони за финансирање крупни капитални проекти поминаа на владина седница

Влатко Зорба

МВР со детали за пукањето врз Борис Мутков-Фантом, едно лице е приведено

СДСМ: За Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ одговорноста за државните интереси и интересите на граѓаните се непозната категорија

Берта Китинска

Два земјотреса утрово го стресоа Штип

„Моцарт“ донира 5.000 евра за Клиничката болница во Битола

Влатко Зорба