МАКЕДОНИЈА Хроника

Доживотен затвор за двојниот убиец од Струмица

Струмичкиот суд го осуди Марјанчо Велев од Добрејци на доживотен затвор за убиството што го сторил над Александар Мицев од пред две години.

Телото беше пронајдено лани во резервоар во водите на браната Турија, каде Велев ја фрлил и втората жртва Ристо Иљашев за што во февруари годинава беше осуден 20 години затвор.

Имајки ја предвид и претходната казнa, денеска судот му е изрече доживотен затвор, бидејќи на подмолен начин го извршил не само убиствотo над Мицев, туку и на Иљашев.

Поврзани вести

На комисијата за труд и социјала ВМРО ДПМЕ беа против дебата за обештетување на стечајците и против раст на минималната плата

Влатко Зорба

Јанева во оваа фаза нема да дава исказ пред Рускоска

user3

Владата го задолжи Чулев да го реши проблемот со патните исправи

Александар Тодески

Битиќи: Светска банка посочи дека владата создава решенија за брзо опоравување од кризата

Берта Китинска

Кичеец се преселил: Охридскиот суд ќе одлучува дали ќе добие одложување на затворската казна

Никола Поповски

Пендаровски: Макрон ми даде до знаење дека нема да не „исече“ по втор пат за преговорите со ЕУ

Viktor Jovanov