МАКЕДОНИЈА

Двајца планинари се искачија на највисокиот врв во Турција

Ана Соколовска и Надир Мурсели, членови на планинарскиот клуб Љуботен вчера успешно се искачија на највисокиот врв во Турција, Арарат на 5.137 метри надморска височина, објавија од тетовскиот клуб.

Двајцата тетовски планирани вчера 16 септември наутро во 6 часот, успеале да се искачат на највисокиот турски врв.

-Ана и Надир беа дел од тим на 15 учесници, членови на повеќе клубови од Македонија организирани за искачување на искачија највисокиот врв во Турција. Им честитаме од срце со желби за уште поголеми заеднички успесии сакаме да знаете дека ПК Љуботен е горд на вас, потенцираат од клубот.

Двајцата планинари испратиле фотографијата на самиот врв со знамето на планинарскиот клуб Љуботен.

Поврзани вести

Заев: И Груевски беше за ЕУ, но видовме како се повеќе се оддалечувавме од ЕУ и НАТО

Влатко Зорба

Зекири: Моја лична желба и заложба е формирање влада без ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ

Viktor Jovanov

Филипче ја завршува својaта 14-дневна изолација, негативен е и вториот тест на Ковид 19

Берта Китинска

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на министерот Филипче

Влатко Зорба

1ТВ: Ќе ги објавиме имињата на лицата кои го уценувале Јовановски што да зборува за предметот „Рекет“

Viktor Jovanov

Неправилностите од финансиски извештаи на партиите антикорупционерите ќе ги достават до државната ревизија

Берта Китинска