МАКЕДОНИЈА

Двајца припадници на Армијата позитивни на коронавирусот

Подофицер и војник во Армијата на Република Северна Македонија се позитивни на коронавирусот Ковид-19, соопшти денеска Генералштабот на Армијата. Двајцата извршувале работни задачи во гарнизонот Скопје, од кои едниот припадник извршувал работни задачи во воениот ресторан во касарната Илинден како помошен персонал.

-Веднаш по сознанието за случајот на војничкиот ресторан извршена е целосна дезинфекција на истиот и преземени се сите потребни заштитно здравствено епидемиолошки мерки, а ресторанот ќе биде затворен наредните 24 часа при што на персоналот ќе му биде делен сув оброк. На целокупниот персонал за кој се претпоставува дека бил во контакт со лицето му е одредена изолација, и истиот од утре ќе биде сменет со комплетно нов персонал, информираат од Армијата.

Двајцата припадници кај кои е откриен позитивен наод, веќе претходните неколку денови биле превентивно во самоизолација откако членови на нивните семејства се посомневале во симптомите на можно постоење на Ковид 19. Двајцата припадници не биле во странство.

Армијата во изминатиот период целосно ги пoчитува препораките од Министерството за здравство при што одреден број припадници превентивно се повлечени во самоизолација и при самото сомневање.

Поврзани вести

Ги запознаваме ретките болести: Хронична миелоидна леукемија

Stefanija Kuzmanovska

Спасовски: Регистриравме и ден со поголем број излечени од новозаразени

Берта Китинска

Заев: Заеднички став на коалицијата „Можеме“ е да се оди на избори на 14 јуни

Во карантин половина од вработените: Лаборант од Детската клинка позитивен на коронавирус

Берта Китинска

Спасовски: Важно е одржувањето на безбедноста и стабилноста, да се внимава во МВР

Ако нема договор за избори тогаш останува да се потпреме на Уставот, вели Заев

Берта Китинска