МАКЕДОНИЈА

Двајца заболени во Прилеп од коронавирус

Во Прилеп се регистрирани првите два случаја на заразени од коронавирусот, потврдуваат од Центарот за јавно здравје од Прилеп. Според директорот на Центарот, Драгица Николоска, заразените се сопружници на возраст преку 60 години и се префрлени на Инфективната клиника во Скопје.

-Сопружниците не биле надвор од земјава, туку нивниот син кој бил на Копаоник, Србија и се вратил пред 10-тина дена. Се уште нема резултати за него. Сега го собираме материјалот и се проверуваат контактите кои досега ги имале двајцата сопружници и нивниот син, изјави Николоска.

Поврзани вести

Од новите 35 заразени, 22 се од Скопје: Познато е од кои општини доаѓаат заболените

Николовска: Со новиот закон, Судскиот совет има голема улога во ефективно обезбедување независност на судството

Влатко Зорба

Клиниката за кожни болести ќе биде затворена

Берта Китинска

Делегација на МПС положи цвеќе на споменикот на загинатите полициски службеници во СВР Битола

Stefanija Kuzmanovska

Тачи: Албанските политички партии прават грешка што не назначуваат лидери на високите позиции во Владата

72 медицински работници во Македонија заразени од коронавирусот

Берта Китинска