МАКЕДОНИЈА

Еве каква е состојбата на патиштата, по тридневен карантин (ВИДЕО)

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.

За македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични премини за влез во државата за странски државјани, патници и возила, освен за транзит на товарни возила, за претставници на дипломатскиот кор и тие кои што ќе добијат соодветна дозвола од страна на МВР, а по претходно добиено мислење од страна на главниот координативен штаб.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Поврзани вести

ГАЛЕРИЈА: Приврзок Јустиција во „Сваровски“ кутија пред судовите, на местото на Ќосето

Столтенберг: Северна Македонија во НАТО- обезбедување стабилност и соработка во регионот

Влатко Зорба

Милески: Министерството за локална самоуправа активно работи на процесот на децентрализација

Влатко Зорба

Обезбедени 34.000 маски за жителите на Куманово

Влатко Зорба

Заев најави воведување на електричен трамвај со проектирана вредност од околу 100 милиони евра

Maja_Serafimova

Филипче: Се подготвува протокол за отварање на градинките